CV Hazırlarken Asla Yapmamanız Gereken 10 Hata

10 Maddede CV Hazırlarken Yapılan Hatalar1. Yazım ve Dilbilgisi Hataları

CV'nizi hazırlarken yazım hataları ve yanlış bir dilbilgisi kullanırsanız, insan kaynakları yetkilisi sizleri dikkatsiz veya konuyla ilgisiz bir aday olarak görebilir.


2. Çok Uzun CV Yazmak

CV'nizi yazarken, iş deneyimlerinizi ve başarılarınızı (detaylı iş açıklamalarınız varsa) çok ayrıntılı yazmak isteyebilirsiniz. Bunu yapmanızı önermiyoruz. Başvurduğunuz işe uygun kısa bir CV oluşturmaya çalışın. CV hazırlarken hedefiniz en fazla 1 yada 2 sayfa olmalıdır.

Yalnızca başvurduğunuz iş ile alakalı deneyimlerinden bahsetmeye çalışın.

Örneğin yönetici asistanlığı pozisyonu için başvuru yapıyorsanız, satış-pazarlama deneyiminiz iş vereni yada insan kaynakları yetkilisini çok ilgilendirmeyecektir.


3. Referansları Sonradan İletin

Adaylar genelde CV'ye referans eklemenin onlara daha yarar getirdiğini düşünüyor. Ancak bu doğru değil. Hazırlanan CV, iş başvuru sürecinin ilk adımıdır ve referanslar genellikle süreç olumlu ise adaydan istenir. Bu nedenle, ilk başvuruda referansları yazmak CV'de gereksiz yer kaplamaktan başka bir şey değildir..


4. Hobiler ve İlgi Alanları Sandığınızdan Daha Değerli

Hobiler ve ilgi alanları , CV'nizde isteğe bağlı yazılan bir bölüm olsa da, aslında diğer adayların önüne geçme konusunda size yardımcı olabilir.

Bu bölüm size 3 şekilde yardımcı olur:

1. İş dışında kim olduğunuzdan bahsetmeniz işe alım yöneticisi ile iletişim kurmanızı sağlayabilir.
2. İnsan kaynakları yada sizi işe alacak kişi ile konuşacak ortak konularınız olabilir.
3. Hobiler ve ilgi alanları başvurduğunuz bölüm ile ilgiliyse, iş konusunda gerçekten doğru aday olduğunuz şekilde görünebilir.

Bu nedenle, hobiler ve ilgi alanları tek başına sizi işe aldırmasa da tahmininizden çok daha faydalı olabilir.


5. Başarılarınızı Doğru Anlatın

İş deneyimi bölümü CV hazırlarken en dikkat etmeniz gereken alandır. Bu alan sizin ne kadar yetenekli bir aday olduğunuzu ve aynı zamanda işe ne kadar uygun bir aday olduğunuzu gösterir. İş deneyimlerinizi yazarken, iş sorumluluklarınızı anlatmak yerine, net başarılarınızdan bahsedin.

Örnek olarak:

Doğru

Dijital Pazarlama Yöneticiliğini yaptığım e-ticaret sitesi başında bulunduğum süre içinde önceki döneme göre kullanıcı trafiğini %40 artırdık ve yıllık 5000'den fazla satışa ulaştık.


Yanlış

Dijital Pazarlama yöneticiliğini yaptığım e-ticaret sitesinin kullanıcı trafiğini önceki yıllara göre dahada artırdık.


İki örnekteki farklılığı görebildinizmi? İlk örnek bir başarıdır. Adayın iş deneyiminde nasıl bir performans gösterdiğine dair kesin bilgi verir.

Ancak ikinci örnek bir sorumluluktur. Elbette, aday web sitesine trafik çekmekten sorumluydu, ancak işler iyi miydi? Bu satışlara nasıl yansıdı? Yönetici görüşmeye davet etmek için iki adaydan birini seçmek durumunda olsaydı, sizce hangisini seçerdi?


6. Ciddiyetsiz E-posta Adresi Kullanma

Insan kaynakları yetkilisi “ucankiz26@gmail.com' adresinden bir CV alırsa, büyük olasılıkla CV ekini açmak istemeyebilir.

E-posta adresinizin profesyonel göründüğünden emin olun. Örnek: [Ad] [Soyadı] @gmail.com Bu arada, Hotmail gibi daha eski e-posta siteleri yerine Gmail'e geçiş yapın. En azından teknoloji konusunda bilgili olduğunuzu göstermiş olursunuz.

7. İletişim Bilgilerini Yanlış Girmek

Harika bir CV hazırlamak için saatler harcadığınızı ve ardından insan kaynaklarının sizinle iletişim kuramıyor diye işe alınmadığınızı hayal edin. 

Çok üzücü, değil mi?

İşte bu yüzden iletişim bilgilerinizi doğru yazdığınızı ve güncel olduğundan emin olmak için tekrar kontrol edin.

İletişim bilgilerinize şunları eklediğinizden emin olun:

Ad ve Soyad
Telefon Numarası
E-Mail Adresiniz
Adresiniz

CV kişisel bilgiler alanı8. CV'de Asla Yalan Bilgi Vermeyin

CV'nizde yalan bilgiler vermek büyük bir hatadır. Bundan bir dönem kaçabilsenizde, bu büyük bir risk! Eğer yakalanırsanız, yalan söylemek işinize ve gelecekteki bir çalışan olarak itibarınıza mal olur. Daha da kötüsü, bir işi yapmak için yasal olarak bir yeterliliğin gerekli olduğu durumlarda yalan söylemek sahtekarlık olarak kabul edilir. Hakkınızda yasal işlem yapılabilir.


9. Maaş Detaylarının Belirtilmesi

CV'nizde maaş detaylarından asla bahsetmemeye çalışın. Maaş detayları, görüşme sürecinde yada sonraki bir aşamada yaptığınız bir şeydir. İnsan Kaynakları, CV'nizde maaş gereksinimlerinizden bahsetmenizden, buna işinizden daha çok paraya fazla odaklandığınızı gösteren kötü bir durum olarak bakabilir.


10. Kişisel Bilgiler

Adınız, telefon numaranız, e-posta adresiniz ve adresiniz, CV'nin sahip olması gereken tüm kişisel bilgilerinizdir.  Zorunlu olmadığınız sürece başka kişilsel bilgileri CV'nize eklemeyin. CV'nize dahil etmemeniz gereken bazı şeyler medeni durum, din, siyasi görüş vb.

Son olarak tüm bu kuralları uygulayarak kendinize sorunsuz ve diğer adaylara göre daha dikkat çekici bir cv oluşturabilirsiniz. CVdone CV oluşturucu ile bilgilerinizi girerek sizlerde profesyonel CV'ler hazırlıyabilir ücretsiz pdf olarak indirebilirsiniz.

Sizde bir şablon seçerek ücretsiz CV'nizi oluşturabilir ve PDF olarak indirebilirsiniz.
ücretsiz cv oluştur pdf olarak indir
ücretsiz cv oluştur pdf olarak indir
ücretsiz cv oluştur pdf olarak indir
ücretsiz cv oluştur pdf olarak indir
footer-frame