CV'de fotoğraf nasıl olmalıdır?

CV Nedir?Yazılı veya dijital olarak bir bireyin sahip olduğu yeteneği en iyi şekilde aktarmasına CV denir. Özgeçmiş olarak da adlandırılan CV; mezun olunan okul, bilinen diller, çalışma geçmişi, deneyimler ve hobilere de yer verir. Şirketler, açık pozisyonları iyi ve verimli çalışanlar ile değerlendirmek için özgeçmişlerden yararlanır. İyi bir işte yüksek maaşla çalışabilmek için profesyonel olarak CV hazırlama süreci gerekir.

A4 kağıdına hazırlayabileceğiniz CV çok fazla uzun tutulmamalıdır. Şirketler başvurunuzu değerlendirirken sade ve anlamlı açıklamalar okumayı tercih eder. İsim, soy isim, doğum tarihi ve eğitim bilgileri kağıdın üzerinde okunabilecek büyüklükte olmalıdır. Bu bilgiler genellikle kağıdın sol tarafına eklenir. Tabii ki CV hazırlama sürecinde bilgilerin eklenmesi sırasında imla ve diğer hatalar göz önünde bulundurulmalıdır. İlk değerlendirmede bu gibi ufak şeyler sizin için artı puan olacaktır.


Etkili Bir CV İçin Fotoğrafın Önemi Nedir?Temel bilgilerin yanı sıra profesyonel bir CV hazırlama esnasında en önemli hususlardan biri de fotoğraftır. Kaliteli bir fotoğraf verdiğiniz bilgileri yansıtan bir kimliktir. Bakışlarınız, mimikleriniz ve genel yüz ifadeniz işveren için önemli bir etkendir. İlk izlenimi fotoğraf ile olumlu olarak verdiğiniz takdirde kariyer hedefinizde ufak ama etkili bir başarı elde edebilirsiniz.

Bir özgeçmişi eline alan işverenin dikkatini çeken ilk şey fotoğraftır. Her ne kadar CV içerisine eklediğiniz bilgiler yeteneğinizin bir göstergesi olsa da işveren bu yeteneğin sahibini özgüvenli olarak fotoğrafta görmek ister. İncelenen CV’ler için işveren kararını birkaç dakikada verebilir. Bu nedenle bu kısa süreyi dikkatli kullanmak önem taşır. Sitemizden CV'nizi ücretsiz olarak hazırlayabilir ve PDF olarak indirebilirsiniz.

Sizde bir şablon seçerek ücretsiz CV'nizi oluşturabilir ve PDF olarak indirebilirsiniz.
ücretsiz cv oluştur pdf olarak indir
ücretsiz cv oluştur pdf olarak indir
ücretsiz cv oluştur pdf olarak indir
ücretsiz cv oluştur pdf olarak indir


CV’de Fotoğraf Nasıl Olmalıdır?CV’nize iyi bir fotoğraf ekleyebilmek için öncelikle ışığı iyi kullanmalısınız. Işığı, yüz çevresinde çok fazla parlamadan veya karanlık oluşturmadan kullanabilmelisiniz. Sade bir arka fon kullanarak görüntünüzün ön plana çıkmasını sağlayabilirsiniz. CV'nizi PDF olarak hazırlamadan önce fotoğrafta görünebilecek şık bir giyim tercih etmelisiniz. Şık giyim, CV’nizi dijital olarak gönderirken sanki birebir başvuru hissiyatı yaratmalıdır.

Erkekler için bir takım elbise kadınlar içinse resmi görünümlü bir bluz, gömlek ve ceket seçilebilir. Erkekler için disiplinli tavrı fotoğrafta yansıtabilmek için tıraş olmaya özen gösterilmelidir. Kadınlar için de makyaj oldukça doğal görünmelidir. İşverenler ifadenizi göz önünde bulundurduğu için boydan fotoğraflar CV hazırlama sürecinde tavsiye edilmez. Daha çok yakın plan yüz ifadesi veya portre kullanımlar yaygındır.

Fotoğrafı çekilirken daima kendinize güvendiğinizi hissettiren bir yüz ifadesi takınarak objektife net olarak bakmalısınız. Bu kararlı duruşunuz karşıdaki insanı etkilemekte başarılı olabilir. Ayrıca fotoğraf yüksek kaliteli bir cihazla çekilmelidir. Çünkü tüm bu özelliklerin net görünebilmesi önem taşır. Hayallerinizdeki iş için ilk adımı tamamlamak artık CVdone ile çok kolay.

footer-frame