CV'de fotoğraf nasıl olmalıdır?

Başarılı Bir CV Nasıl Olmalıdır


Başvurulan pozisyon için yapılan rekabette diğer başvuru yapan adayların önüne geçmek, işverenlere istediğiniz iş ile ilgilili niteliklere sahip olduğunuzu göstermek ve CV'nizde iş deneyimlerinizi anlatmanın dışında daha fazlasını yapmanız gerekir.

Bu konuda uzmanlarımızın hazırladığı 7 etkili CV yaratma bilgisini sizlerle paylaşıyoruz.

Lütfen okumaya devam edin.


CV'nize Etkileyici Bir Önyazı Ekleyin


Özellikle kurumsal şirketlerde işe alım yöneticilerinin gün içinde gözden geçirmesi gereken yüzlerce iş başvurusu oluyor. Başvurduğunuz iş ile ilgili niteliklerinizi, onların sizi en kısa sürede görmeleri için uygun bir şekilde CV'nize aktarmalısınız, aksi taktirde başvurunuzu muhtemelen atlayacaklardır. Yöneticilerin dikkatlerini çekmenin en kısa yolu CV'nize ikna edici, kısa özet bir önyazı ile başlamaktır.

Önyazı, CV'nizin başında yer alan, önemli başarılarınızı, becerilerinizi ve kariyer hedeflerinizden bahsedebileceğiniz kısa, 1-7 cümlelik bir ifadedir. Bu, işe alım yetkilisine, CV'nizi okumaya başlamadan önce, genel nitelikleriniz ve başvurduğunuz iş için ne kadar uygun olduğunuz hakkında net bir fikir verir.


CV'nizi Başvurduğunuz Sektöre Ve Pozisyona Göre Düzenleyin


İşverenler için CV'nizi hızlı bir şekilde öne çıkarmanın en iyi yollarından biri, onu hedeflediğiniz pozisyona uygun bir şekilde hazırlamaktır. CV'nizi daha öne çıkarmak için yapılan iş tanımını iyi bir şekilde anlamaya çalışın ve işe alım yöneticisinin iş için aradığı belirli becerileri, özellikleri veya deneyimleri not edin.

Daha sonra , başvurduğunuz iş pozisyonunda başarılı olmak için gereken yeteneklere sahip olduğunuzu doğru bir şekilde CV'nizin çalışma deneyimleri ve beceriler alanına mutlaka yansıtın. Yapacağınız her yeni iş başvurusu için CV'nizi bu şekilde düzenlemek biraz zaman alabilir, ancak işe alım yetkililerinin dikkatini çekmenin ve onları bir görüşmeye davet edilmeye değer nitelikte bir aday olduğunuza ikna etmenin en etkili yollarındandır.


Uzaktan Çalışabilecek Bir İş İse Bunu Yapabileceğinizi Belirtin


COVID-19'un hayatımıza girmesinden bu yana, işyerlerinin çoğu kalıcı olarak tam veya hibrit(kısmi) şekilde uzaktan çalışır duruma geldiler. Eğer başvurduğunuz pozisyon uzaktan çalışmaya uygun olmasa bile, Zoom, Microsoft Teams veya Google Hangout gibi uzaktan çalışmaya yardımcı yazılımlara aşina olduğunuzu belirtmeniz günümüz firmaları için çok değerli becerilerdir. Benzer özelliklere sahip adaylarla yarışırken, CV'nizi daha öne çıkarmak ve işe alım yetkililerinin sizi ilk görüşmeye davet etmelerine ikna etmek için ihtiyacınız olan becerilerden biri uzaktan çalışma ortamına uyum sağlayabileceğinizi belirtmeniz olabilir.


Başvurduğunuz Sektör İle İlgili Anahtar Kelimer Kullanın


Günümüzde büyük şirketler aldıkları çok sayıda CV'yi istedikleri kriterlere göre filtrelemelerine yardımcı olması için ATS adı verilen başvuru takip sistemi adında bir yazılım kullanmaktadırlar. İşverenlerin kullandığı ATS yazılımı iş için gerekli niteliklere sahip olup olmadığınızı anlamak ve CV'nizde sektörle alakalı anahtar kelimelerin kullanıp kullanılmadığı belirler. ATS yazılımı eğer ki sektörle alakalı anahtar kelimeler kullanmamış iseniz çok başarılı bir CV yaratmış olsanız bile başvuruyu reddedebilir. Eklemeniz gereken ilgili anahtar kelimeleri bulabilmek için iş açıklamasını iyice okuyup anlayın. Daha sonra, CV'nizde bu becerilerden fazlaca bahsetmeye çalışın.

İpucu:CV'nizi düzenlemek sadece ilgili anahtar kelimeleri yoğun bi şekilde kullanarak okunması zor metinler yazarak da olmaz, CV'nizde bilgisayarların ve insanların yazılan içeriği zorlanmadan anlayabilmesi için anlaşılması kolay içerikler yaratmalısınız.


Bahsedecekleriniz Kısa Ve Net Olsun


İş başvurusu yapan adayların CV'lerini hazırlarken yaptıkları en büyük hatalardan biri daha önceki çalıştıkları pozisyonları tanımlarken içerikleri çok uzun tutmalarıdır. İşe alım yöneticilerinin CV'nizi okumak için ayırdıkları süre çok kısadır. CV'nizin öne çıkması için tanımlarınızı kısa tutmaya çalışın ve sadece başvurduğunuz pozisyonla akalı bilgiler girmeye çalışın

Örneğin, şöför pozisyonu işi için başvuru yapıyorsunuz ve deneyiminiz var ise, daha önce yaptığınız restoran işletmeciliğini belirtmenize gerek yoktur..

İpucu:İşverenlere 10 yıldan daha uzun süre önce yaptığınız işlerin bilgisini vermek gerekli bir durum değildir.

Sonuç olarak, son çalıştığınız pozisyonlara odaklanmış bir şekilde , okunması kolay bilgilerin olduğu kısa bir CV hazırlamalısınız.


Deneyim Bölümündeki Maddelere Keskin Ve Belirleyici Rakamlar Ekleyin


İşverenler, işlerinizde ölçülebilir başarılardan bahsetmenizden hoşlanırlar. CV'nizde bahsettiğiniz, yapmış olduğunuz işlere keskin belirleyici rakamlar eklemek onlara gerçek anlamda tam olarak neyi başardığınızı gösterecektir. Bu aynı zamanda onlara neler başarabileceğiniz konusunda net bir fikir verir. Maddelere net rakamlar eklemek adayın başarılı olduğunu belirtir, net rakamlar kullanılmamış ise işverenler adayın ne kadar başarılı olduğunu anlayamaz..

Örnek verecek olursak;
X şirketi benim çalışmaya başlamamla beraber geçen yıla göre satış oranını %25 artırarak yıllık cirosunu 3 milyon tl üzerine çıkarmıştır.


Modern Bir CV Şablonu Kullanın


CV yazmanın standartlari belli olsada, modern bir CV şablonu kullanmanız işe alım yetkilisini oldukça etkiliyebilir. Şık ve modern bir CV şablonu kullanın. Grafik tasarım veya reklamcılık gibi daha yaratıcılık gerektiren bir alanda iş başvurusu yapıyorsanız, CV'nizde uyumlu renkler bulunduran bir CV şablonu seçmelisiniz.

Sadece CV'nizin tasarımını modern bir şablon kullanarak hazırlamanız sizi bir adım öne çıkartacaktır.

Sizlerde CVdone ile Modern Şablonlarla Ücretsiz CV Hazırlayabilir ve PDF olarak indirebilirsiniz.

Sizde bir şablon seçerek ücretsiz CV'nizi oluşturabilir ve PDF olarak indirebilirsiniz.
ücretsiz cv oluştur pdf olarak indir
ücretsiz cv oluştur pdf olarak indir
ücretsiz cv oluştur pdf olarak indir
ücretsiz cv oluştur pdf olarak indir
footer-frame